Video ja galerii: Rakvere lihakombinaadis algas tähtajatu streik

6. veebruar 2018

Täna kell 7.30 algas HKScan Estonia Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajate tähtajatu streik.


Rakvere lihakombinaadi fuajees koguti streigi toetuseks allkirju. Samuti oli võimalik allkirjastada ametiühingu liikmeks astumise avaldusi.


Üks streikijatest saabus kohale Anonymouse maskiga. "Mõtlesin, et see mask on mul olemas ja sobib hästi antud olukorras."


Oma nime ei soostunud maskikandja nimetama, kuid ütles, et maskist hoolimata teavad tööandjad, kes ta on, ja mask ei ole sellepärast, et ta kardaks. Streigi peamise põhjusena nimetas mees ikkagi palgasoovi.


Eesti Ametiühingute Keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski ütles, et praegu ei ole veel teada, kui palju inimesi streigis osaleb.


"Streigivad tapamaja töötajad, kuid loodetavasti lisandub neid ka teistest osakondadest," sõnas Arhangelski.


Kella kaheksa ajal eraldati streikijatele ruum, kus nad saavad viibida. Rakvere lihakombinaadi ohutusjuht Lembit Kalda juhatas viis minutit peale kella kaheksat streikijad neile eraldatud ruumi.


Silma järgi hinnates osaleb streigis umbes 20 inimest.

Lihakombinaadis on liikvel tavapärasest rohkem turvatöötajaid, maja ees seisab kaks mehitatud G4S-i turvaautot.


HKScan Estonia juhi Anne Mere sõnul osaleb streigis 23 tapamaja töötajat. Mere ütles, et Rakvere lihakombinaadi enam kui 750 töötajast on see väike osa.


Rakvere lihakombinaadi, sealhulgas tapamaja töötajatega, algavad ülehomsest ühised arutelud ettevõtte juhtkonna ja HSKcan Eesti esindajate vahel uue palgasüsteemi aruteluks.


"Palgasüsteem pannakse paika esimese kvartali jooksul ja siis selgub, kas ja kui palju kellegi palgasüsteem muutub," sõnas Mere.


Rakvere lihakombinaadi ohutusjuht Lembit Kalda ütles, et streikijad on kontorihoone saalis ja sisutavad aega kaardimänguga.


Anne Mere ütles, et tema kell 10 algavat piketti vaatama ei lähe vaid suundub tootmisesse tänama inimesi.


Streigiga nõuavad Rakvere lihakombinaadi töötajad tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra alates 1. veebruarist 2018 ja lisaks 16 protsenti alates 1. juulist 2018. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks.


Rakvere lihakombinaadi tapamaja töötajad nõudsid möödunud aastal alanud palgavaidluses esialgu põhipalga sajaprotsendilist tõusu. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.


Rakvere lihatööstuse tapamaja 64 töötajast 27 korraldasid mullu oktoobris tööseisaku, millega nõuti kõrgemat töötasu. Tööseisaku tõttu vallandati kolm töötajat.


Tööseisakuga tööandjalt kõrgemat töötasu nõudnud Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad pöördusid töötüli lahendamiseks ka riikliku lepitaja poole, kes ei suutnud vaidlevaid pooli lepitada.


Streikijate toetuseks peab ametiühingute keskliit täna oma korralise juhatuse koosoleku Rakveres.


HKScan on Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise-, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuuluvad HKScani kontsernile Rakvere lihakombinaat ja Tallegg.

                                                                                                    Allikas: Virumaa Teataja