G4Si uus juht tõstab turvatöötajail palku

8. august 2012

Augustis turvaettevõtet G4S juhtima asunud Priit Sarapuu soovib tööjõupuuduse ja turvatöötajate suure töökoormuse vähendamiseks tõsta töötajate palga Eesti keskmise tasemeni. Konkurent USS Security suuromanik Urmas Sõõrumaa on aga palgatõusu suhtes skeptiline.Praegu planeeritavas G4Si järgmise aasta eelarves on üks põhipunkte palk ja see on Sarapuu sõnul ka eelarve kõige suurem kuluartikkel. Eesmärgiks võiks olla tema arvates Eesti keskmise palgani jõudmine. "Kui 1990. aastate alguses oli turvatöö au sees ja turvatöötaja palk oli samal tasemel ehitaja palgaga, siis tänasel päeval on see positsioon minetatud. Meil oleks vaja taas sinna lähedale jõuda. Ma ei taha öelda, et peaksime järele jõudma, see oleks liigne optimism, aga sinna lähedale saada on kindlasti prioriteet," lausus ta.


Sarapuu sõnul vajab palk tõstmist, kuna turvatöötajate töökoormus on suur ning valdkonnas valitseb pidev tööjõupuudus.


"Töötajad teevad päris palju ületunde. Meil on pidevalt puudu üle saja töötaja. Ma ei mäletagi, millal meil oli puudu alla saja töötaja," ütles Sarapuu. See ei tähenda tema sõnul, et sada töötajat jääb iga päev tööle minemata ja sada objekti valveta. Objektid on mehitatud ületundide arvel ja sellest ei ole huvitatud ei ettevõte, klient ega väga paljuski töötaja, kes saab küll kõrgema tariifiga lisatasu, aga kelle jaoks muutub see koormavaks.


Praegu G4Sis toimuv palgatõus on eelkõige objektipõhine ja selle suurus on Sarapuu sõnul sõltuvalt objekti omanikest kuni 10%. "Kõikidel mehitatud valvega objektidel räägime klientidega läbi, mis head ja vead objektil on. Kliendi sooviks on see, et teenuse kvaliteet säiliks. Meie sõnum on see, et me peame panustama koos töötaja palka, vastasel korral me sellist kvaliteeti ei suuda tagada. Kliendi silmis on kvaliteet stabiilsus. See, kui objektil töötavad ühed ja samad inimesed. Meie sõnum on, et me ei suuda selliseid häid töötajaid hoida, sest nad on inimesed ja valivad oma töökoha vastavalt sissetuleku suurusele," rääkis Sarapuu.


Praegu konkureerivad turvafirmad Sarapuu sõnul aga ehitussektori ja teiste teenindussektori ametitega. "Kui seal palgad kerkivad ja on oluliselt kõrgemad, siis need inimesed, kes vähegi oskavad ja saavad, lähevad teistesse ettevõtetesse."